Włoszczowski Portal Informacyjno-Medialny

14.06.2017 r. przed Domem Kultury we Włoszczowie odbył się już po raz czwarty piknik ekologiczny, zorganizowany przez Urząd Gminy, współfinansowany przez Starostwo Powiatowe.

piknik14

Podczas pikniku ekologicznego we Włoszczowie można było wygrać rower (fot. archiwum UG Włoszczowa).

Głównym celem imprezy było propagowanie ochrony środowiska. Podczas pikniku burmistrz Grzegorz Dziubek wraz z wicestarostą włoszczowskim Zbigniewem Krzyśkiem wręczyli nagrody laureatom konkursu plastyczno-technicznego „Co mogą zrobić dzieci z segregowanych śmieci – edycja IV”. Głównymi nagrodami były rowery dla zwycięzców.

Dzieci uczestniczyły też w warsztatach prowadzonych przez Fundację Ekologiczną ARKA. W nagrodę za aktywny udział w warsztatach uczniowie mogli skorzystać ze zjeżdżalni dmuchanej, basenu z kulkami oraz animacji takich jak: pokazy baniek – gigantów, malowanie twarzy specjalnymi farbami, zabawy z chustą animacyjną. Każde dziecko biorące udział w pikniku otrzymało drobny upominek ufundowany przez Urząd Gminy.

/TLW INFO/

sobota, 17 czerwiec 2017 20:52
Dział: Aktualności
Napisane przez
Czytaj dalej... 0

18.06.2017 r. o godz. 14.00 odbędą się w Czarncy gminne obchody Dnia Strażaka, połączone z przekazaniem nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

czarncastraz

Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy Ochotniczej Straży Pożarnej w Czarncy (fot. archiwum UG Włoszczowa). 

To trzeci wóz strażacki, który trafia do jednostek wpisanych do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego, dzięki staraniom burmistrza Włoszczowy Grzegorza Dziubka (dwa pozostałe otrzymały jednostki OSP z Woli Wiśniowej i Kurzelowa). Udział w uroczystości zapowiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

/TLW INFO/

sobota, 17 czerwiec 2017 20:50
Dział: Aktualności
Napisane przez
Czytaj dalej... 0

Uczniowie Publicznego Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie zostali wicemistrzami kraju, a ich koledzy ze Szkoły Podstawowej zajęli trzecie miejsce podczas 40 finału centralnego Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który odbył się w Nidzicy (woj. warmińsko-mazurskie) w dniach 12-14.06.2017 r.

bezpieczentwo

Dwie drużyny z włoszczowskiej „jedynki” zajęły miejsca na podium ogólnopolskiego turnieju w Nidzicy (fot. archiwum UG Włoszczowa).

Uczniowie Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 we Włoszczowie reprezentowali tam woj. świętokrzyskie. Szkoła Podstawowa nr 1 wystąpiła w składzie: Lena Rak, Karolina Jarząb, Patryk Kozieł oraz Kuba Kaczor. Publiczne Gimnazjum nr 1 reprezentowali: Zuzanna Oleksy, Mateusz Trzebiński i Filip Sztuka. Opiekunami młodzieży byli: Marcin Sztuka oraz st. asp. Dariusz Nowak z włoszczowskiej policji.

Uczestnicy turnieju rywalizowali w teście wiedzy o ruchu drogowym, udzielali pierwszej pomocy przedmedycznej, jeździli po miasteczku ruchu drogowego oraz po rowerowym torze przeszkód. Ostatecznie drużyna Szkoły Podstawowej zajęła 3 miejsce w Polsce. Zespół włoszczowskiego gimnazjum zdobył 2 miejsce. Nasi uczniowie odnieśli również wielki sukces w klasyfikacji indywidualnej. Filip Sztuka został indywidualnym Mistrzem Polski w kategorii gimnazjów, zaś Kuba Kaczor wywalczył wicemistrzostwo w grupie szkół podstawowych.

/TLW INFO/

sobota, 17 czerwiec 2017 20:41
Dział: Aktualności
Napisane przez
Czytaj dalej... 0

Rada Miejska we Włoszczowie podjęła ostatnio uchwałę w sprawie włączenia do „Pakietu dla średnich miast” miejscowości poniżej 15 tysięcy mieszkańców, będących stolicami powiatu.

pakiet2017

Gmina Włoszczowa chce być uwzględniona w tzw. „Pakiecie dla średnich miast”, opracowywanym przez rząd.  

Włoszczowski samorząd sprzeciwia się rządowym planom dofinansowania tzw. miast średnich, liczących 15 tysięcy mieszkańców i będących stolicami powiatów oraz miast powyżej 20 tysięcy. Włoszczowa ma około 10 tysięcy mieszkańców i nie została wpisana na listę miast, mogących liczyć na priorytetowe traktowanie.

Nie zaliczenie naszego miasta do opracowanego przez rząd projektu działań priorytetowego traktowania spowoduje dalszą utratę funkcji społeczno-gospodarczych i pogorszenie życia naszych mieszkańców” – napisano w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej z 29.05.2017 r.

- To dyskryminacja naszych mieszkańców! – mówił na ostatniej sesji rady burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. Burmistrz poinformował ponadto radnych, że wicepremier Mateusz Morawiecki nie zgadza się na dopisanie Włoszczowy do wspomnianego pakietu. W zamian proponuje dla naszego miasta tzw. Pakiet działań dla obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją.

- Zostaliśmy zakwalifikowani do miast zmarginalizowanych! Pozostawiam to bez komentarza – skomentował burmistrz Dziubek.

Podczas głosowania nad uchwałą w sprawie zakwalifikowania Włoszczowy do rządowego “Pakietu dla średnich miast”, 17 radnych było za, czterech radnych prawicy wstrzymało się od głosu.

Jest o co walczyć. Blisko 2,5 mld zł ma wynieść szacowana wartość wsparcia, jakie w najbliższych latach otrzymają średnie miasta w Polsce. Do nich, niestety, nie zaliczono Włoszczowy.

/TLW INFO/

środa, 07 czerwiec 2017 19:47
Dział: Aktualności
Napisane przez
Czytaj dalej... 2

Gmina Włoszczowa wystąpiła po 8 latach ze stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Między Nidą a Pilicą”. Jackowi Sienkiewiczowi (zastępcy wójta Krasocina) wygaśnie prawo do reprezentowania Włoszczowy w tym stowarzyszeniu.

LGR

Jacek Sienkiewicz, wicewójt gminy Krasocin nie przekonał radnych włoszczowskich, aby pozostali w Lokalnej Grupie Rybackiej „Między Nidą a Pilicą”. 6

Tak 29.05.2017 r. zdecydowało 16 radnych miejskich, jeden był przeciwny, a czterech wstrzymało się od głosu. Zdaniem większości radnych grupa ta nie spełnia kryteriów dostępu do programu „PO RYBY 2014-2020” i nie daje możliwości aplikowania do środki unijne.

Ponadto w lutym  2015 r. Włoszczowa przystąpiła jako członek zwyczajny do Świętokrzyskiej Rybackiej Lokalnej Grupy Działania we Włoszczowie, co – jak stwierdzono - umożliwi gminie ubieganie się o środki pomocowe.

Na ostatniej sesji Jacek Sienkiewicz zachęcał radnych gminy Włoszczowa do pozostania w Lokalnej Grupie Rybackiej „Między Nidą a Pilicą”, której wcześniej był prezesem. Twierdził, że przez 8 lat Włoszczowa skorzystała na tym członkostwie najwięcej ze wszystkich gmin – 2,3 mln zł wsparcia.

To jednak nie przekonało radnych miejskich. Twierdzili, że nie mają zamiaru dalej płacić składek członkowskich będąc w tej grupie i nic w zamian nie otrzymywać. Zwracali na to uwagę m.in. Jerzy Wiśniewski i Zbigniew Woldański.

/TLW INFO/

środa, 07 czerwiec 2017 19:40
Dział: Aktualności
Napisane przez
Czytaj dalej... 1

Drużyny ze Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum Nr 1 oraz z I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie po raz kolejny zwyciężyły w etapach wojewódzkich ogólnopolskich turniejów.

mistrzowie1

Mistrzowie województwa ze Szkoły Podstawowej Nr 1 we Włoszczowie (fot. UG Włoszczowa).

27.05.2017 r. zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego w składzie: Adrian Józefowski, Marcin Nowak i Karol Kukla zajął pierwsze miejsce w etapie wojewódzkim XXI Ogólnopolskiego Młodzieżowego Turnieju Motoryzacyjnego, który rozegrano w Kielcach. Opiekunem młodzieży był Mariusz Marczewski.

To czwarty sukces uczniów „Sikorskiego” w tym turnieju. Niebawem będą oni reprezentować województwo świętokrzyskie w finale krajowym, który odbędzie się w dniach 6-7.06.2017 r. w Poznaniu.

mistrzowie2

Najlepsza drużyna gimnazjalna w województwie z Publicznego Gimnazjum Nr 1 we Włoszczowie (fot. KPP Włoszczowa). 

Kilka dni później, podobny sukces odniosły też dwie drużyny z Zespołu Placówek Oświatowych Nr 1 we Włoszczowie, które brały udział w etapie wojewódzkim XL Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w Bilczy.

Podopieczni Marcina Sztuki: Karolina Jarząb, Lena Rak, Kuba Kaczor, Patryk Kozieł, Zuzanna Oleksy, Filip Sztuka i Mateusz Trzebiński kolejny raz z rzędu zostali mistrzami województwa w obu kategoriach. Niektórzy ten sukces odnieśli już po raz 10!

Zwycięzcy uczniowie z "jedynki" będą reprezentować województwo świętokrzyskie w etapie centralnym Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, który odbędzie się w dniach 12-14.06.2017 r. w Nidzicy.

/TLW INFO/

wtorek, 06 czerwiec 2017 20:39
Dział: Aktualności
Napisane przez
Czytaj dalej... 1

28.05.2017 r. przy Powiatowym Centrum Kulturalno-Rekreacyjnym we Włoszczowie odbyła się po raz kolejny Rodzinna Familiada z okazji Dnia Dziecka

familiada2017

Na dzieci czekało wiele atrakcji przy PCK-R (fot. Starostwo Powiatowe Włoszczowa).

Organizatorem imprezy było Powiatowe Centrum Kulturalno-Rekreacyjne przy udziale: Urzędu Marszałkowskiego, Świętokrzyskiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych w Kielcach i Starostwa Powiatowego we Włoszczowie.

Tegoroczny festyn dla dzieci prowadził finalista IV edycji programu „Top Model” Mateusz Jarząbiak „Góral”. Organizatorzy i wystawcy przygotowali dla dzieci mnóstwo atrakcji i niespodzianek.

Starosta włoszczowski Jerzy Suliga, z okazji Dnia Dziecka, życzył wszystkim jubilatom szczęścia, radości, uśmiechu na twarzy, spełnienia marzeń oraz udanej zabawy. Na zakończenie wystąpił zespół disco-polo „Claris”.

/TLW INFO/

wtorek, 06 czerwiec 2017 20:35
Dział: Aktualności
Napisane przez
Czytaj dalej... 0

1.06.2017 r. odbyła się II edycja czytelnicza „Świętokrzyskie czyta...”, zainicjowana przez marszałka województwa świętokrzyskiego. 

czytanie

Zespół Placówek Oświatowych Nr 1 we Włoszczowie zorganizował całodzienne czytanie „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego (fot. UG Włoszczowa).

Do akcji przyłączył się Zespół Placówek Oświatowych Nr 1 we Włoszczowie i zorganizował całodzienne czytanie „Syzyfowych prac” Stefana Żeromskiego.

Fragmenty jednej z najbardziej znanych powieści pisarza przeczytali m.in. sekretarz gminy Włoszczowa Henryka Skiba, komendant powiatowy policji Mariusz Przyborowski, zastępca komendanta powiatowego PSP Andrzej Pacanowski oraz dyrektor ZPO Nr 1 Iwona Gieroń i jej zastępca Jacek Stolarski, a także nauczyciele oraz uczniowie „jedynki”.

Organizatorami II edycji czytelniczej „Jedynka czyta Żeromskiego” byli: Ewelina Martoś-Wyrwał, Justyna Pyka, Izabela Falana i Paweł Grzybczyk.

Ciekawostką jest fakt, że Stefan Żeromski był rodzinnie związany z regionem włoszczowskim. Jego przodkowie są pochowani na cmentarzach w Bebelnie, Kurzelowie i Dzierzgowie, gdzie zachowały się żeliwne nagrobki, na których uczniowie „jedynki” złożyli kwiaty.

/TLW INFO/

wtorek, 06 czerwiec 2017 20:29
Dział: Aktualności
Napisane przez
Czytaj dalej... 1

Radni powiatu włoszczowskiego przyjęli rezolucję w sprawie budowy obwodnicy Włoszczowy w jednym etapie.

obwodnica

Droga wojewódzka 785 z Kurzelowa do Maluszyna jest w tragicznym stanie, na co zwracał uwagę m.in. radny Wacław Oblas z Silpi Małej (fot archiwum prywatne).

30.03.2017 r. w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie odbyła się sesja Rady Powiatu, w której uczestniczył Karol Rożek, zastępca dyrektora ds. realizacji inwestycji Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach.

Dyrektor Rożek zapoznał radnych z pracami prowadzonymi na drogach wojewódzkich, znajdujących się na terenie powiatu włoszczowskiego. Szczególnie dużo uwagi poświęcono sprawie budowy obwodnicy Włoszczowy. Przetarg na pierwszy etap, jak informował dyr. Rożek, ma być ogłoszony w ciągu niespełna 2 tygodni. Roboty ziemne rozpoczną się prawdopodobnie wiosną 2018 r.

Na wniosek radnych PiS przyjęto rezolucję w sprawie budowy obwodnicy Włoszczowy w jednym etapie. Prawdopodobieństwo, że tak się stanie, jest niewielkie – najpierw ma powstać obwodnica południowa miasta (od Beliny do wiaduktu kolejowego przed Łachowem). Potem, w miarę posiadanych środków finansowych, będzie realizowany drugi etap – od Łachowa do drogi wojewódzkiej 742 za wiaduktem w okolicach Międzylesia.

obwodnica2017

Na ostatniej sesji Rady Powiatu gościł zastępca dyrektora ds. realizacji inwestycji Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich Karol Rożek (z prawej). Na zdjęciu: z burmistrzem Włoszczowy Grzegorzem Dziubkiem (fot. archiwum Starostwa Powiatowego).

Karol Rożek poinformował również o przebudowie 6 km. drogi wojewódzkiej 785 z Kurzelowa do Maluszyna, na którą obecnie brakuje środków finansowych (zabezpieczono 3 mln zł na tę drogę i rondo na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Głowackiego i Młynarskiej we Włoszczowie, tymczasem najtańsza oferta w przetargu wyniosła ok. 7 mln zł). Rożek uspokajał, że marszałek województwa Adam Jarubas na pewno znajdzie brakujące pieniądze.

Na sesji Rady Miejskiej w dn. 28.03.2017 r. radny Wacław Oblas z Silpi Małej alarmował o bardzo złym stanie tej drogi wojewódzkiej i apelował o jak najszybszy jej remont. - Do jesieni nie wytrzymamy - twierdził Wacław Oblas.

/TLW INFO/

czwartek, 06 kwiecień 2017 19:57
Dział: Aktualności
Napisane przez
Czytaj dalej... 40

Michał Szafrański, 31-letni sołtys Nieznanowic i radny Rady Miejskiej reprezentuje gminę Włoszczowa w konkursie Sołtys Roku 2016. Zgłosił go burmistrz.

michalszafranski

Michał Szafrański z Nieznanowic startuje w konkursie Sołtys Roku 2016 (fot. archiwum UG Włoszczowa).

Pan Michał jest specjalistą ds. marketingu i SEO. To niepełnosprawny lekkoatleta, multimedalista Mistrzostw Polski w lekkoatletyce osób niepełnosprawnych. Prezes Stowarzyszenia Sprawniejsi.pl, które działa na rzecz osób niepełnosprawnych w powiecie włoszczowskim.

Jest pomysłodawcą i moderatorem wielu niezwykle cennych inicjatyw, których celem jest zbliżenie pokoleniowe mieszkańców, budowa wspólnoty, aktywność w przedsięwzięciach społecznych i kulturalnych gminy. Ambasador spraw swojej miejscowości i gminy także w świecie. Człowiek otwarty na problemy innych.

W ubiegłym roku został nominowany do ogólnopolskiego konkursu Człowiek Bez Barier 2015, jako jedyny reprezentant województwa świętokrzyskiego. Wcześniej został wybrany przez mieszkańców Najlepszym Sołtysem na Świecie, wygrał też konkurs "Echa Dnia" na najlepszego radnego Rady Miejskiej, a także otrzymał tytuł Latarnika 2016. Prowadzony przez niego portal Nieznanowice.pl zdobył tytuł najlepszej wiejskiej strony internetowej w województwie.

/TLW INFO/

czwartek, 06 kwiecień 2017 18:53
Dział: Aktualności
Napisane przez
Czytaj dalej... 32

29.04.2017 r. Fundacja „Folwark Podzamcze” z Włoszczowy organizuje towarzyski konkurs jeździecki. Bieg ten jest wyrazem hołdu dla kpt. Leona Staroszczyka ps. „Smolicz”– ostatniego żyjącego we Włoszczowie żołnierza z oddziału AK Mieczysława Tarchalskiego „Marcina”.

kptLeonaStaroszczyka

Przedstawiciele Fundacji „Folwark Podzamcze” z wizytą u kpt. Leona Staroszczyka (fot. archiwum UG Włoszczowa).

Atrakcją tegorocznej edycji będzie m.in pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego. Regulamin konkursu znajduje się na portalu społecznościowym fundacji. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. Co ciekawe, Leon Staroszczyk, czyli patron konkursu jeździeckiego, 5.01.2017 r. skończył 97 lat, mieszka we Włoszczowie przy ul. Partyzantów.

/TLW INFO/

czwartek, 06 kwiecień 2017 18:48
Dział: Aktualności
Napisane przez
Czytaj dalej... 1

tlw.info.pl

Top Desktop version