Włoszczowski Portal Informacyjno-Medialny

Kolejne zmiany w prawie wyborczym. Czy można starować na wójta i radnego?

Zmieniły się zasady dotyczące kandydowania w wyborach na stanowisko wójta, burmistrza i prezydenta miasta.

wybory 1

Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, można jednocześnie kandydować na radnego gminy i na wójta (burmistrza, prezydenta miasta), lecz jedynie w tej samej gminie i pod warunkiem zamieszkiwania na jej terenie.

Niedopuszczalne jest natomiast jednoczesne kandydowanie na radnego powiatu lub radnego sejmiku województwa i na wójta/burmistrza, a także kandydowanie na radnego gminy i wójta czy burmistrza w różnych gminach.

Jak zaznaczyła PKW, kandydat może ubiegać się o stanowisko wójta, burmistrza lub prezydenta miasta tylko w jednym miejscu.

Dotychczas można było kandydować jednocześnie na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w tej samej, bądź innej gminie.

Dopuszczalne było także jednoczesne kandydowanie na radnego powiatu lub radnego województwa i na wójta, burmistrza. Zmiany wynikają z wejścia w życie nowelizacji Kodeksu wyborczego.

Kadencja rad gmin, rad powiatów i sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast upływa 16.11.2018 r. Wybory samorządowe odbędą się prawdopodobnie między 17.10.2018 a 9.11.2018 r.

/TLW INFO/

Skomentuj

(*) pola wymagane

tlw.info.pl

Top Desktop version