Włoszczowski Portal Informacyjno-Medialny

 dozynki

Ostatnie dożynki w tym roku z Lady Pank Show. W najbliższą niedzielę, 14.09.2014 r. na placu przy remizie OSP w Olesznie odbędą się dożynki gminy Krasocin. Rozpocznie je msza święta w kościele parafialnym o godz. 14.00. O godz. 16.30 odbędą się występy regionalnych artystów. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Lady Pank Show - koncert rozpocznie się o godz. 20.30. Zakończenie imprezy o godz. 22.00.

/TLW INFO/

dozynki 1

 

 

11,09,14

czwartek, 11 wrzesień 2014 06:46
Czytaj dalej... 0

Przy szkole w Bukowie otwarto super kompleks sportowy

boisko

W Bukowie, w gminie Krasocin zostało wybudowane najnowocześniejsze boisko wielofunkcyjne w powiecie (fot. TLW Info).

W Bukowie wybudowano największe w powiecie i najnowocześniejsze boisko wielofunkcyjne ze sztuczną nawierzchnią. Mogą z niego korzystać dzieci i dorośli mieszkańcy.

1.09.2014 r., na rozpoczęcie nowego roku szkolnego, przy Zespole Placówek Oświatowych im. Jana Pawła II w Bukowie otwarto nowoczesny kompleks boisk. To pierwszy taki obiekt sportowy w gminie Krasocin. Wybudowała go firma Multisport z Katowic, natomiast podwykonawcą był włoszczowski Fubit.

Obiekt ma powierzchnię ponad 1300 metrów kwadratowych. Składa się z kompleksu pełnowymiarowych boisk sportowych do gry w: piłkę ręczną, nożną, koszykówkę, siatkówkę i tenisa ziemnego. Nawierzchnia wykonana jest z poliuretanu. Powstała też widownia na ok. 200 miejsc.

Inwestycja kosztowała ok. 420 000 zł. (248 000 dofinansowała UE). Władze gminy Krasocin zapowiadają, że w latach 2016-2017 podobne boiska wielofunkcyjne powstaną przy szkołach w Krasocinie i Olesznie. Przy pozostałych szkołach mają być budowane mniejsze boiska.

/TLW INFO/

8.09.14

poniedziałek, 08 wrzesień 2014 06:27
Czytaj dalej... 0

 

jabko

 

         25.08.2014 r. w godz. 8.00-16.00 we włoszczowskim oddziale SKOK Jaworzno były rozdawane za darmo jabłka. To efekt przyłączenia się tej placówki do akcji „Jedz jabłka…”. Firma informuje, że odcina się od politycznego przesłania akcji, natomiast wspiera promocję jedzenia zdrowej żywności w postaci warzyw i owoców.

/TLW INFO/

 fot. www.niam.pl/rimages/crop/470/150/files/images/ARTICLE/BACKUP/ARTICLE_289_92366611491823461537395749308409.jpg

wtorek, 26 sierpień 2014 03:56
Czytaj dalej... 0

Długo wyczekiwana inwestycja wojewódzka we Włoszczowie wreszcie dojdzie do skutku

mlynarska

Konferencja prasowa przy ulicy Młynarskiej we Włoszczowie, zorganizowana przez władze województwa świętokrzyskiego (fot. TLW INFO).  

Ulica Młynarska zostanie przebudowana na odcinku 2 kilometrów – takie informacje przekazały dziennikarzom we Włoszczowie władze województwa świętokrzyskiego.

28.07.2014 r. o godzinie 8.00 na parkingu przy ulicy Młynarskiej we Włoszczowie odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka województwa świętokrzyskiego Adama Jarubasa oraz wicewojewody świętokrzyskiego Grzegorza Dziubka.

Władze wojewódzkie poinformowały dziennikarzy, że jeszcze w tym roku rozpocznie się remont ulicy Młynarskiej (droga wojewódzka nr 742) na odcinku od skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza, do wiaduktu kolejowego przed Międzylesiem.

Gruntowna przebudowa drogi, wraz z chodnikami po obu stronach w obszarze zabudowanym, kanalizacją deszczową pochłonie ok. 9 500 000 zł. Droga ma być gotowa do czerwca lub lipca 2015 r. W tym roku wybudowane zostanie również300 metrów chodnika przy ulicy Jędrzejowskiej we Włoszczowie, tj. od ulicy Leśnej w kierunku miasta.

Oprócz dróg wojewódzkich we Włoszczowie, powiat włoszczowski otrzymał też promesę z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w wysokości 550 000 zł na remont całej drogi powiatowej z Bebelna do Krzepina (2,5 kilometra).

/TLW INFO/

28.07.14

poniedziałek, 28 lipiec 2014 13:15
Czytaj dalej... 0

Padły ostre słowa o włoszczowskiej władzy. Burmistrza nie było

cieplo 12

 

- Przez 9 lat prosiliśmy burmistrza o spotkanie w sprawie ciepła, czekaliśmy na odpowiedź. Niestety bez echa. Trzeba zmienić władze gminy. Trzeba zmienić radę i poprzeć ludzi, którzy zobowiążą się, że zmienią podejście do energetyki cieplnej – apelował na zebraniu zarządów wspólnot mieszkaniowych we Włoszczowie Jarosław Czechowski.


BURMISTRZ NIE DOTARŁ

3.06.2014 r. w kawiarni Domu Kultury we Włoszczowie odbyło się zebranie zarządów wspólnot mieszkaniowych. Głównym punktem posiedzenia miała być informacja burmistrza o warunkach dostawy ciepła do miasta, określonych w propozycji nowej umowy gminy ze Stolbudem.

Bartłomiej Dorywalski nie pojawił się. Reprezentował go zastępca Stanisław Nowak. Przybył również Marek Grad, prezes Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie. Po raz pierwszy w zebraniu zarządów włoszczowskich wspólnot brał udział wicewojewoda świętokrzyski Grzegorz Dziubek.

STOLBUD STAWIA WARUNKI

Wiceburmistrz Nowak i prezes Grad przypomnieli przedstawicielom wspólnot jak doszło do wyboru przez radnych źródła zaopatrzenia miasta w energię cieplną i wyznaczenia burmistrzowi gminy tylko jednego kierunku działania – pertraktacji ze Stolbudem.

Mieszkańcy dowiedzieli się, że obecnie trwają rozmowy ze Stolbudem odnośnie warunków podpisania umowy. – Próbujemy coś wynegocjować – mówił prezes PGKiM.

14.04.2014 r. zarząd Stolbudu postawił gminie cztery warunki, co do dalszej współpracy: umowa ma być zawarta na okres 10 lat, zamówiona moc będzie nie mniejsza nić 6 megawatów rocznie, a zakup nie mniejszy niż 55 tys. gigadżuli.

Stolbud do końca 2015 roku zobowiązał się wymienić na własny koszt kocioł w kotłowni zakładowej dla potrzeb przesyłu ciepła do miasta (szacunkowy koszt 3 - 3,5 mln zł).

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie chce natomiast przebudować w ciągu 3 lat dwukilometrową, napowietrzną magistralę ciepłowniczą, żeby ograniczyć duże straty na przesyle (sięgające nawet 500 tys. zł rocznie). Szacunkowy koszt modernizacji ciepłociągu wyniesie 4,5 – 6,5 mln zł.

RYZYKOWNA UMOWA

Modernizacje te na pewno zostaną uwzględnione przy konstrukcji taryfy cieplnej dla mieszkańców bloków i spółdzielni – potwierdził to na zebraniu w Domu Kultury prezes Marek Grad. Obecnie niektórzy odbiorcy płacą nawet około 100 zł brutto za 1 gigadżul dostarczonej energii.

- Ceny jednostki cieplnej nie są u nas tanie – mówiąc delikatnie – uważa Stanisław Arkit, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Lokator”. Jego zdaniem oraz zarządcy wspólnot mieszkaniowych Jarosława Czechowskiego, podpisanie umowy na warunkach Stolbudu jest ryzykowane.

- Umowa na 10 lat to skandal! Istnieje zagrożenie, że ceny za ciepło zostaną uwolnione i co wtedy? Będzie monopol we Włoszczowie. Jestem przeciwnikiem wiązania się ze Stolbudem – mówi Jarosław Czechowski, zarządca nieruchomości.

DLACZEGO TYLKO STOLBUD?

Najwięksi odbiorcy ciepła w mieście dziwią się też, że gmina poszła tylko w jednym kierunku – współpracy ze Stolbudem, nie robiąc analiz ekonomicznych z wykorzystaniem innych źródeł energii, na przykład kotłowni na biomasę, czy ekogroszek.

Taka kotłownia mogłaby powstać na bazie miejskich wymiennikowni, a koszt jej dostosowania, zdaniem Jarosława Czechowskiego, wyniósłby około 2,5 – 3 mln zł. I przede wszystkim byłaby to gminna kotłownia.

Mielibyśmy własną ciepłownię, a nie inwestowali w cudze. Co to za gospodarz, który inwestuje w nieswoje? – pyta Czechowski. Pomoc w pozyskaniu środków zewnętrznych na taką kotłownię zaoferował wicewojewoda Grzegorz Dziubek.

/TLW INFO/

piątek, 13 czerwiec 2014 02:43
Czytaj dalej... 1

BUDŻET OBYWATELSKI

budzik

 

Do tej pory to władze Gminy decydowały jakie inwestycje będą realizować i kiedy.

Czas to zmienić! Dzięki projektowi “Budzimy Gminę Włoszczowa” będziesz mógł

bezpośrednio zadecydować, na co zostanie wydana część środków publicznych.

Zastanów się czego brakuje w Gminie Włoszczowa i zgłoś projekt.  Ty decyduj na

co przeznaczyć środki z budżetu.


Pod tym linkiem znajdziesz ankietę dotyczącą budżetu
obywatelskiego ( https://drive.google.com/file/d/0B3cYLqjfiOCtT19LakpNc0hJTm1fSUgwN0NzV3VqcTNHdnZR/edit?usp=sharing) 

poniedziałek, 02 czerwiec 2014 18:51
Czytaj dalej... 0

Największe poparcie uzyskała senator Beata Gosiewska

eurowybory

25.05.2014 r. odbyły się trzecie wybory do Parlamentu Europejskiego. We Włoszczowie wygrał klub Prawo i Sprawiedliwość (fot. archiwum).

 

Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość zdobył najwięcej głosów w wyborach do Parlamentu Europejskiego w powiecie włoszczowskim. Frekwencja wyniosła ponad 18%.

To były trzecie wybory do Parlamentu Europejskiego (wcześniejsze odbyły się w 2004 i 2009 r.). Niedzielna frekwencja w powiecie włoszczowskim wyniosła 18,62%.

Najwięcej mieszkańców głosowało w gminach Włoszczowa i Moskorzew (powyżej 20%), najmniej w gminach Secemin i Radków (14-15%).

Prawo i Sprawiedliwość zdobyło w powiecie włoszczowskim 39,90% głosów poparcia, Polskie Stronnictwo Ludowe - 17,64%, Platforma Obywatelska – 12,53%.

Na dalszych miejscach znalazły się: Nowa Prawica – Janusza Korwin-Mikke – 8,29%, Sojusz Lewicy Demokratycznej – 7,91%, Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro – 6,84%. Pozostałe komitety nie przekroczyły progu wyborczego (5%).

Najwięcej głosów w powiecie włoszczowskim zdobyła senator Beata Gosiewska – zagłosowało na nią 1787 osób. Drugie miejsce zajął europoseł Czesław Siekierski z wynikiem 728 głosów, trzeci był Bogdan Wenta - 399 głosów.

/TLW INFO/

poniedziałek, 26 maj 2014 23:06
Czytaj dalej... 0

konkurs2

 

 

Uwaga gimnazjaliści! Wasz pomysł zagospodarowania jakiegoś miejsca dla młodzieży może zostać zrealizowany ze środków unijnych! 

Właśnie ruszył konkurs „Made in region włoszczowski”, adresowany dla uczniów drugich klas gimnazjów z obszaru działania Lokalnej Grupy Działania „Region Włoszczowski” (gminy Włoszczowa, Kluczewsko, Secemin, Moskorzew, Radków, Gidle, Koniecpol i Żytno).

Zadanie konkursowe polega na stworzeniu wizji miejsca przyjaznego młodzieży lub formy zajęć, dzięki którym mogliby rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Forma prac jest dowolna, z wyłączeniem prac plastycznych.

Termin składania prac konkursowych wraz z pełną dokumentacją upływa 16.06.2014 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 23.06.2014 r. Do wygrania będą cenne nagrody. Najciekawszy projekt zostanie zrealizowany przez Lokalną Grupę Działania w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.    

Organizatorami konkursu są: Lokalna Grupa Działania „Region Włoszczowski”, ZHP Hufiec Szczekocińsko-Włoszczowski, I Liceum Ogólnokształcące oraz Dom Kultury we Włoszczowie. Regulamin konkursu dostępny jest na stronie www.lgd-region-wloszczowa.pl.

/TLW INFO/

poniedziałek, 26 maj 2014 18:54
Czytaj dalej... 0

Do Włoszczowy przyjeżdża ulubienica najmłodszych – Majka Jeżowska

dziendziecka2

Majka Jeżowska ostatni raz koncertowała we Włoszczowie 2.06.2012 r. podczas Włoszczowskiej Familiady z okazji Dnia Dziecka, Matki i Ojca (fot. archiwum PCK-R). 


       Około 1000 dzieci ma uczestniczyć w wielkiej imprezie plenerowej we Włoszczowie, którą organizuje Lokalna Grupa Rybacka „Między Nidą a Pilicą”.

Festyn odbędzie się 31.05.2014 r. z okazji Dnia Dziecka na placu Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego we Włoszczowie.

Przyjadą dzieci z 9 gmin, które LGR obejmuje swoim zasięgiem (Włoszczowa, Krasocin, Kluczewsko, Secemin, Moskorzew, Radków, Przedbórz, Fałków i Ruda Maleniecka).

We Włoszczowie będzie czekało na milusińskich wesołe miasteczko, teatr iluzji, kino 3D i 5D, pokazy kulinarne, konkursy wędkarskie z nagrodami i wiele innych atrakcji. Organizatorzy zapewniają pełne wyżywienie dla wszystkich, w którego menu znajdzie się oczywiście rybka.

Gwiazdą imprezy będzie Majka Jeżowska – znana polska piosenkarka, ulubienica dzieci. Jej koncert rozpocznie się przy PCK-R około godziny 11.

/TLW INFO/

poniedziałek, 26 maj 2014 16:12
Czytaj dalej... 0

Rada Miejska we Włoszczowie zdecydowała, kto będzie dostarczał ciepło dla mieszkańców. To było do przewidzenia

cieplo

 

Fot. TLW INFO Cieplo – Większość radnych miejskich zdecydowała, że ciepło do Włoszczowy będzie w dalszym ciągu dostarczane ze Stolbudu tą magistralą ciepłowniczą, która powoduje bardzo duże straty na przesyle. 

 

Kotłownia węglowa Stolbudu S.A. będzie w dalszym ciągu produkować i sprzedawać ciepło dla miasta. Zdecydowali o tym radni koalicyjni burmistrza. Umowa z zakładem ma być podpisana na 10 lat. Decyzja wywołała oburzenie największych odbiorców ciepła.

23.04.2014 r. we włoszczowskim magistracie odbyło się posiedzenie wszystkich komisji Rady Miejskiej. Głównym celem było podjęcie ostatecznej decyzji w sprawie wyboru źródła zaopatrzenia miasta w energię cieplną.

ZESPÓŁ GRADA

Wcześniej burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski powołał specjalny zespół na czele z prezesem PGKiM Markiem Gradem, który miał przygotować analizę i podpowiedzieć radzie, które źródło ciepła będzie najkorzystniejsze dla miasta: kotłownia węglowa Stolbudu Włoszczowa S.A., czy kotłownia na gaz ziemny, powstała na bazie wymiennikowni.

Zespół Marka Grada uznał, że najlepszym wyjściem będzie korzystanie w dalszym ciągu z kotłowni Stolbudu. Miała za tym przemawiać m.in. niższa cena za jeden gigadżul wytworzonego i dostarczonego do miasta ciepła w wysokości 66 zł (gaz, jak wyliczono, byłby dużo droższy - 84 zł/GJ).

WARUNKI STOLBUDU

Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej we Włoszczowie podjęło rozmowy z zarządem spółki Stolbud. Firma postawiła kilka warunków, co do dalszej współpracy w zakresie sprzedaży ciepła: umowa podpisana przez prezesa PGKiM oraz burmistrza w formie kontrasygnaty na czas określony – 10 lat, zamówiona moc będzie nie mniejsza nić 6 megawatów każdego roku, a zakup nie mniejszy niż 55 000 megadżuli rocznie.

Spółka Stolbud zobowiązała się, że na własny koszt wyremontuje kocioł w swojej kotłowni (szacowany koszt 3 - 3,5 miliona złotych). Gmina, natomiast będzie musiała przebudować dwukilometrową magistralę ciepłowniczą, żeby ograniczyć do minimum starty na przesyle ciepła, które wynoszą rocznie około 500 000 zł.

Przewidywany koszt przebudowy całego ciepłociągu napowietrznego, który poniesie PGKiM, to 4,5 – 6,5 miliona złotych. Marek Grad poinformował, że można otrzymać 50% dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

ZA I PRZECIW

- To dyktat na 10 lat! – ostrzegał Jarosław Czechowski, zarządca wspólnot mieszkaniowych we Włoszczowie. – To jest monopol. Inwestujcie w swoje, nie cudze. Szanujcie siebie i wyborców. To wszystko odbije się na ich kieszeni. Nie podpisujcie tak długiej umowy. Jak można się tak uzależniać? – pytał Czechowski. - Ciepło ze Stolbudu kosztuje nie 66 zł, tylko 100 zł brutto – wyjaśniał Stanisław Arkit, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Lokator”.

Miasto powinno się uniezależnić, mieć własne źródło ciepła. Co będzie, jeśli zwiążemy się umową na 10 lat i dojdzie do tego, że ceny energii cieplnej zostaną uwolnione. Staniemy pod ścianą i będziemy musieli brać ciepło za cenę, jaką ktoś ustali. Tego się obawiam najbardziej – mówił radny Sławomir Owczarek.

- Umowa na 10 lat jest po to, żeby zakładowi zwróciły się nakłady amortyzacyjne, poniesione na remont kotła – wyjaśnił radny Czesław Młynarczyk, brygadzista - palacz kotłów w Stolbudzie. – Człowiekiem o tej pozycji, jak pan Wypychewicz, nie czerpie korzyści z ciepła. Mieszka tu, interesuje się tym miastem – bronił swojego pracodawcy również radny Marek Gołda, kierownik magazynów materiałowych w Stolbudzie. – Zysk z ciepła jest na granicy opłacalności – twierdził Marek Grad, prezes PGKiM.

RADA ZDEZORIENTOWANA

Radni byli zdezorientowani. Dyskusja trwała już blisko 3 godziny. – Nie jesteśmy w stanie podjąć rozsądnej decyzji w chwili obecnej – powiedział Marian Hebdowski, przewodniczący Rady Miejskiej. Radny Leszek Kotulski apelował, żeby odłożyć głosowanie na później, powołać komisję złożoną z radnych, wynegocjować lepszą cenę ze Stolbudem.

Hebdowski ogłosił 15 minut przerwy. Radni koalicyjni burmistrza spotkali się za zamkniętymi drzwiami i ustalili taktykę. Wynik głosowania był do przewidzenia. Najpierw większością głosów odrzucono propozycję powołania komisji złożonej z członków Rady Miejskiej, a następnie zdecydowano o zaopatrzeniu Włoszczowy w energię cieplną z wykorzystaniem istniejącej kotłowni węglowej Stolbudu.

Przy okazji wyszło też na jaw, że za przygotowanie audytu energetycznego, dotyczącego przystosowania kotłowni szpitalnej na ogrzewanie gazem ziemnym, PGKiM zapłaciło firmie zewnętrznej 7500 zł. To opracowanie nie pomogło włoszczowskiej radzie w niczym. – Pieniądze wyrzucono w błoto – padały komentarze.

/TLW INFO/

niedziela, 27 kwiecień 2014 13:27
Czytaj dalej... 0

tlw.info.pl

Top Desktop version