Włoszczowski Portal Informacyjno-Medialny

15.05.2016 r. jednostka OSP we Włoszczowie obchodziła jubileusz 115-lecia istnienia, połączony z obchodami Gminnego Dnia Strażaka.

osp

Były premier Waldemar Pawlak odznaczył m.in. ks. prałata Zygmunta Pawlika (fot. UG Włoszczowa).

Na uroczystości  przybyło wielu gości, a wśród nich sam prezes Zarządu Głównego  Związku OSP RP Waldemar Pawlak, zaproszony przez burmistrza Grzegorza Dziubka. Byli też obecni wicewojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski oraz były poseł Mirosław Pawlak.

Ochotnicza Straż Pożarna we Włoszczowie jest jedną z najstarszych w powiecie włoszczowskim. Powstała przed ponad wiekiem z potrzeby czasu, by nieść pomoc i ratować mienie mieszkańców, zawsze łączyła ludzi i sprawiła, że tę zaszczytną służbę pełnią dziś kolejne pokolenia.

Z okazji jubileuszu burmistrz Włoszczowy podarował strażakom obraz pierwszej remizy, namalowany przez Marię Dudkiewicz z Domu Kultury. Uroczystość była również okazją do wręczenia odznaczeń i podziękowań. Za zasługi dla pożarnictwa strażacy nagrodzili m.in. ks. prałata Zygmunta Pawlika, proboszcza parafii pw. WNMP we Włoszczowie oraz prezesa Banku Spółdzielczego Artura Kowalczyka.

/TLW INFO/

poniedziałek, 23 maj 2016 07:50
Czytaj dalej... 0

2.05.2016 r. na terenie Fundacji Folwark Podzamcze we Włoszczowie odbył się piknik - Majówka Europejska. Wzięło w nim udział sporo mieszkańców nie tylko powiatu włoszczowskiego.

majowka20016

 

Starosta włoszczowski Jerzy Suliga z drużyną niosącą flagę Belgii (fot. UG Włoszczowa).

Imprezę plenerową rozpoczęła Parada Schumana, podczas której 16 drużyn niosło ulicami Włoszczowy flagi krajów Unii Europejskiej. Z okazji obchodzonego 2 maja Dnia Flagi RP uczestnicy włoszczowskiej majówki wspólnie ułożyli flagę Polski.

Uroczystości uświetnił koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Domu Kultury. Odbył się też popularny konkurs kulinarny "Apetyt na...potrawy z grilla III". Po raz pierwszy uczestnicy mogli zobaczyć Terenowy Bieg Zwiadowcy Konnego im. kpt. Leona Staroszczyka ps. Smolicz, który zorganizowała Fundacja Folwark Podzamcze.

Imprezę zakończyły koncerty lokalnych zespołów. Celem majówki było promowanie idei Unii Europejskiej, ze szczególnym naciskiem na kwestię polskości i polskiej flagi.

Organizatorami pikniku byli: Lokalna Grupa Działania „Region Włoszczowski”, Hufiec Szczekocińsko-Włoszczowski ZHP im. Aleksego Dawidowskiego ps. „Alek”, Dom Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Powiatowy Zespół Doradczy Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Lokalna Organizacja Turystyczna we Włoszczowie.

/TLW INFO/

czwartek, 05 maj 2016 11:21
Czytaj dalej... 0

W Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej we Włoszczowie otwarto najnowocześniejszą linię do produkcji sera. Kosztowała 28 mln zł.

 

mleczarnia

Nowoczesna serownia OSM Włoszczowa robi wrażenie (fot. archiwum prywatne).

 

Stało się to 22.04.2016 r. podczas dorocznego walnego zgromadzenia delegatów OSM. Nowo otwarta serownia to najdroższa w historii inwestycja włoszczowskiej mleczarni.

Wstęgę przecinali m.in. prezes OSM Stanisław Skóra, starosta Jerzy Suliga i burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. Obiekt poświęcił ks. Leszek Dziwosz.

/TLW INFO/

piątek, 29 kwiecień 2016 14:55
Czytaj dalej... 0

Rekordowa liczba pocztów sztandarowych i garstka mieszkańców uczestniczyła w niedzielnych obchodach 74 rocznicy przemianowania Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową we Włoszczowie.

AK

 

Poczty sztandarowe oddają hołd poległym partyzantom AK i BCh przy pomniku na Placu Mjr Mieczysława Tarchalskiego (fot. archiwum prywatne).

Doroczne święto AK odbyło się w ostatnią niedzielę kwietnia. Przybyło niewielu mieszkańców. Może dlatego, że pogoda była niesprzyjająca - było bardzo zimno. O rocznicy Armii Krajowej pamiętały poczty sztandarowe, których stawiło się aż 32.

Wzruszenia nie krył Zbigniew Zieliński - Honorowy Obywatel Włoszczowy, były minister i kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, żołnierz 74 Pułku Piechoty Armii Krajowej.

Komendantem przemarszu był mjr Kazimierz Matuszewski. Uroczystość prowadził mjr w stanie spoczynku Ryszard Marcinkowski. Oprawę muzyczną zapewniła Orkiestra Dęta OSP Konieczno. Obchody zorganizowało Koło Światowego Związku Żołnierzy AK przy wsparciu Urzędu Gminy Włoszczowa.

/TLW INFO/

wtorek, 26 kwiecień 2016 12:12
Czytaj dalej... 0

7.04.2016 r. odbyło się posiedzenie połączonych komisji Rady Powiatu Włoszczowskiego, poświęcone programowi naprawczemu Zespołu Opieki Zdrowotnej.

zoz 1

 

Ruszyła debata nad programem naprawczym Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie (fot. TLW INFO).

Było bardzo „gorąco”. Trzeba było przesunąć terminy posiedzeń Rady Społecznej ZOZ oraz sesji Rady Powiatu, które były zaplanowane na ten tydzień.

Na spotkanie do starostwa przybyli, oprócz radnych i władz powiatu, dyrektor, pracownicy szpitala, przedstawiciele związków zawodowych, mieszkańcy miasta. Dyskusja trwała ponad 4 godziny.

Radni opozycyjni wskazywali na liczne uchybienia w programie restrukturyzacyjnym, który 21.03.2016 r. przedłożył Zarządowi Powiatu, a ten go zaakceptował, dyrektor szpitala Maciej Juszczyk. Dyrektor ZOZ-u ma odnieść się do wniosków, złożonych na piśmie przez grupę radnych PiS. Ma na to czas do 18.04.2016 r.

Po tym czasie ponownie zwołane zostanie posiedzenie połączonych komisji rady, na którym będzie dyskutowany plan naprawczy z naniesionymi ewentualnymi poprawkami, a następnie odbędzie się posiedzenie Rady Społecznej ZOZ, a na końcu sesja rady.

Opozycja proponowała, żeby sesja o szpitalu odbyła się w dzień wolny od pracy, aby mogło w niej uczestniczyć jak najwięcej mieszkańców. Większość radnych koalicyjnych odrzuciło jednak ten wniosek w głosowaniu.

/TLW INFO/

środa, 13 kwiecień 2016 06:51
Czytaj dalej... 0

Przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Dudkiewicz oraz burmistrz Gminy Włoszczowa Grzegorz Dziubek zapraszają 13.04.2016 r. na uroczystości upamiętniające 76 rocznicę zbrodni katyńskiej, 6 rocznicę katastrofy smoleńskiej oraz wręczenie stypendiów burmistrza najzdolniejszym gimnazjalistom.

Katyn

Uroczystość rozpocznie msza święta w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie oraz ofiar katastrofy smoleńskiej, odprawiona o godz. 16:00 w kaplicy pod wezwaniem bł. Ks. Józefa Pawłowskiego z Grona 108 Męczenników.

O godz. 17:00 uczestnicy przemaszerują na cmentarz parafialny przy ulicy Partyzantów, gdzie złożą kwiaty na mogile katyńskiej. Następnie w Domu Kultury odbędzie się gala wręczenia stypendiów burmistrza dla najzdolniejszych gimnazjalistów. O godz. 18:00 zaplanowano montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Placówek Oświatowych we Kurzelowie.

/TLW INFO/

środa, 13 kwiecień 2016 06:46
Czytaj dalej... 0

W najbliższych dniach odbędą się rozmowy na temat programu naprawczego Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie, który przygotował przed świętami dyrektor Maciej Juszczyk z zespołem.

zoz 1

Dyrektor szpitala opracował przed świętami program naprawczy ZOZ-u. Niebawem rozpocznie się dyskusja w starostwie nad jego założeniami (fot. TLW INFO).  

Najbliższe spotkanie poświęcone temu tematowi zaplanowano na 7.04.2016 r. – dojdzie wówczas do wspólnego posiedzenia komisji Rady Powiatu w starostwie.

12.04.2016 r. odbędzie się posiedzenie Rady Społecznej Zespołu Opieki Zdrowotnej w szpitalu. Dwa dni później, 14.04.2016 r. zaplanowano sesję Rady Powiatu, poświęconą w całości tematowi szpitala.

Z “Programem działań mających na celu poprawienie efektywności ekonomicznej i organizacyjnej Zespołu Opieki Zdrowotnej”zapoznał się na razie Zarząd Powiatu na swoim posiedzeniu przed Świętami Wielkanocnymi.

/TLW INFO/

środa, 06 kwiecień 2016 14:30
Czytaj dalej... 0

Henryka Skiba, była dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy wygrała sprawę o niezasadne wypowiedzenie umowy o pracę. Włoszczowski PUP musiał jej zapłacić 18.848 zł. To pokłosie podjętej decyzji przez byłego starostę włoszczowskiego.

henryka skiba1

 

- W związku z wygraną sprawą czuję dużą satysfakcję, gdyż był to długi i trudny proces – mówi Henryka Skiba, była dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (fot. archiwum).

Rzecz działa się w 2013 r. Henryka Skiba nagłośniła wówczas, że w jej ocenie starosta włoszczowski Zbigniew Matyśkiewicz oraz wicestarosta Dariusz Czechowski stosowali wobec niej mobbing. Włodarze nie przyznawali się do tych zarzutów.

W końcu Matyśkiewicz zwolnił z pracy dyrektor Skibę. Stało się to 8.05.2013 r. Jako powód podał utratę zaufania wobec podwładnego, spowodowaną m.in. niedochowaniem należytej staranności i dbałości o ład organizacyjny, nieprawidłowościami stwierdzonymi w wyniku kontroli oraz niesubordynacją.

Henryka Skiba zaskarżyła to wypowiedzenie do Sądu Rejonowego Wydział Pracy w Jędrzejowie. Domagała się uznania go za bezskuteczne. Twierdziła, że była to decyzja polityczna. Zażądała 50.000 zł odszkodowania od pracodawcy.

W swoim odwołaniu podnosiła, że ówczesny starosta ciągle ją krytykował, nawet za drobne niedociągnięcia podległych pracowników. Tymczasem ani kontrola Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu ani audyt zewnętrzny, ani liczne kontrole innych instytucji nie wykazały nieprawidłowości, czy istotnych uchybień w jej pracy.

Była dyrektor PUP początkowo pozwała do sądu starostę, ale już na pierwszej rozprawie wycofała pozew w stosunku do niego, pozywając ostatecznie Powiatowy Urząd Pracy. Na niewłaściwe oznaczenie pozwanego pracodawcy zwrócił jej uwagę sąd.

Sprawa zakończyła się przed Sądem Rejonowym w Jędrzejowie 29.07.2013 r. W uzasadnieniu wyroku, który jest już prawomocny, stwierdzono, że w ocenie sądu wyjaśnienia dyrektor Skiby jak i świadków, którzy zeznawali na jej korzyść, były przekonywujące i wiarygodne.

Natomiast zeznania m.in. ówczesnego starosty Zbigniewa Matyśkiewicza, jego zastępcy Dariusza Czechowskiego i sekretarza powiatu Romana Wojtalczyka – zdaniem sądu – nie były w pełni obiektywne i wiarygodne.

O Henryce Skibie napisano w uzasadnieniu wyroku, że była osobą ambitną i wymagającą wobec siebie i innych, dbała o porządek i ład w urzędzie.

To ostatecznie przekonało Sąd, iż decyzja o wypowiedzeniu powódce umowy o pracę wynikała z faktu nie poddawania się naciskom władz Starostwa Powiatowego, a nie stwierdzonych uchybień czy nieprawidłowości w pracy pozwanego Urzędu, które w ocenie Sądu nie były poważne i znaczące” – ustalił Sąd Rejonowy w Jędrzejowie.

Zdaniem sądu, wypowiedzenie umowy o pracę Henryce Skibie przez Zbigniewa Matyśkiewicza było zatem nieuzasadnione. Wobec powyższego, zasądzono na jej korzyść odszkodowanie w kwocie 12.848,97 zł. Jest to maksymalna wysokość, jaką sąd mógł orzec.

Tyle pieniędzy musiał jej zapłacić Powiatowy Urząd Pracy. Ale to nie wszystko. PUP musiał też pokryć koszty sądowe w wysokości 643 zł oraz zwrócić byłej dyrektorce 60 zł kosztów zastępstwa procesowego.

Sprawa jednak się nie zakończyła na tym wyroku. - W związku z tym, że dyrektor PUP Zdzisława Pośpiech podała zaniżoną kwotę mojego wynagrodzenia, stanowiącego podstawę do wyliczenia odszkodowania, zwróciłam się do niej o podanie sposobu wyliczenia i poprosiłam o propozycję zadośćuczynienia. Udzielona odpowiedź była w niegrzecznym tonie. Zaskarżyłam więc wcześniejszy wyrok – mówi Henryka Skiba.

W dniu 08.01.2016 r. odbyła się rozprawa i zasądzoną kwotę zwiększono o blisko 6000 zł, dodatkowo zasądzono koszty zastępstwa w ustawowej wysokości. - W związku z wygraną sprawą czuję dużą satysfakcję, gdyż był to długi i trudny proces zwłaszcza, że niektóre „chwyty” stosowane przez przeciwników były „poniżej pasa” - dowiedzieliśmy się od pani Henryki.

/TLW INFO/

piątek, 25 marzec 2016 10:42
Czytaj dalej... 0

We Włoszczowie powstała Grupa Rekonstrukcji Historycznej Oddziału Armii Krajowej Mieczysława Tarchalskiego „Marcina”. Założyła ją Fundacja „Folwark Podzamcze” braci Jedliczków.

grupa.v01

Włoszczowska grupa rekonstrukcyjna chce przybliżać młodzieży historię oddziału słynnego majora Tarchalskiego i jednocześnie umożliwiać ciekawe spędzenie wolnego czasu.

Młodzież będzie brała udział w uroczystościach państwowych, inscenizacjach historycznych oraz grach terenowych i miejskich. Najbliższa taka gra odbędzie się 19.03.2016 r. o godz. 11.00 w okolicach parkingu przy cmentarzu komunalnym.

grupa

W ramach projektu „Młodzi w Akcji”, który realizuje fundacja braci Jedliczków, 2.05.2016 r. na włoszczowskim Podzamczu odbędzie się towarzyski konkurs jeździecki – Terenowy Bieg Zwiadowcy Konnego im. kpt. Leona Staroszczyka, ps. „Smolicz”.

Uczestnicy chcą w ten sposób oddać cześć ostatniemu żyjącemu we Włoszczowie żołnierzowi AK z oddziału „Marcina”, który podczas walk partyzanckich pełnił funkcję zwiadowcy konnego.

/TLW INFO/

środa, 16 marzec 2016 11:46
Czytaj dalej... 0

19.02.2016 r. w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie odbył się Konwent Starostów Województwa Świętokrzyskiego.

konwent

We Włoszczowie odbył się Konwent Starostów. Prowadził go starosta jędrzejowski Edmund Kaczmarek (fot. archiwum starostwa). 

Starostwie wyrazili zaniepokojenie doniesieniami medialnymi i wypowiedziami polityków o utworzeniu województwa częstochowskiego, w skład którego miałyby wejść samorządy powiatu włoszczowskiego. W związku z tym podjęte zostało stanowisko konwentu  w sprawie integralności województwa świętokrzyskiego.

Na konwencie 13 starostów dyskutowało m.in. o naborze wniosków o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. Policja poruszyła sprawę bezpieczeństwa w regionie. W spotkaniu uczestniczyli m.in. marszałek województwa Adam Jarubas, wojewoda świętokrzyski Andrzej Bętkowski, główny geodeta kraju Kazimierz Bujakowski oraz prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Andrzej Pałys.

/TLW INFO/

czwartek, 25 luty 2016 10:53
Czytaj dalej... 0

tlw.info.pl

Top Desktop version